Czym są Krocionogi i jak wygląda chodowla?

    Krocionogi, są owadami, dokładnie to stawonogami z podtypu wijów. Są one w grupie dwuparców a ich rodzina to Krocionogowate (Julidae). 

    Krocionogi z natury mają długie ciało i jak sama nazwa wskazuje mają sporą ilość nóg, dokładnie tyle na ile pozwala im aktualna ilość segmetów ciała.
Ciało mają  zazwyczaj czarne szare lub brązowe w zależności od gatunku, na każdy segment ciała przypadają dwie pary odnóży.

    Żyją one w ściółce, można je także spotkać często w spróchniałym drewnie, są to pokojowe stworzenia i żywią się one głównie roślinami, liśćmi, spruchniałym drewnem, owocami, młodymi korzonkami, i co ciekawe grzybami (bardzo lubią pieczarki :D). Głównie to co znajduje się tam gdzie właśnie żyją.

Więcej o dwuparcach tutaj Wikipedia Dwuparce

 Albo tutaj :) https://www.youtube.com/watch?v=ZDHJGEQweHY&t=6s

    Hodowla krocionogów jest bardzo prosta, ale należy pamiętać o właściwym pojemniku.
Ja używam akwarium 70L, ale warto wiedzieć że na początek można trzymać go w plastikowym pojemniku, takim z action np. Ważne by pudełko było na tyle wysokie by poziom ziemi pozwalał naszemu podopiecznemu na bezpieczne zakopanie się. Krocionogi spędzają swój czas głównie pod ziemią czasami możemy je zaobserwować jak tuptają po powierzchni. Duża ilość ziemi także zapewni mu na bezpieczne przejście wylinki. Dobra zasada którą można się kierować to że krocionóg powinien móc w miarę zakopać się pionowo w dół bez wystawania poza powierzchnię. Idąc dalej trzeba mu także zapewnić odpowiednie podłoże, ja używam mieszanki ziemi (WAŻNE bez żadnych dodatków np jak pestycydy czy nawozy bo może się to skończyć tragicznie) pół na pół z brązowymi już suchymi liśćmi dębu (mogą także być bukowe, inne pewnie też ale nie próbowałam,ważne by nie orzech ani żadne iglaste), do tego mieszamy spróchniałe drewno (na tyle że możemy je rozebrać rękoma). Mam sąsiada stolarza który podarował mi duży wór trocin dębowych (czystych bez klei czy jakichkolwiek dodatków) to też jest super dodatek do podłoża, tylko najpierw je trzeba namoczyć. Do udekorowania naszego podłoża można użyć patyków które znaleźliśmy w lesie, mchu i liści.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dieta naszego pupila